Marzenia o potomstwie często spędzają sen z powiek młodym ludziom. Mimo starań, wciąż nie udaje się ujrzeć upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez wiele miesięcy, warto zainteresować się jakie są tego przyczyny i rozpocząć leczenie. Choć niepłodność jest dużym problemem, współczesna medycyna jest na tyle zaawansowana, że leczenie niepłodności jest bardzo skuteczne.

Pierwszym krokiem w leczeniu niepłodności są kompleksowe badania u obojga partnerów. U panów bada się między innymi badania nasienia, zaś u pań badania takie jak podstawowe badania hormonalne, badania ginekologiczne i USG oraz ocena rezerwy jajnikowej. Dopiero na podstawie szczegółowych wyników badań specjalista od medycyny rozrodu może postawić diagnozę i ustalić plan leczenia.

Podstawowym elementem leczenia niepłodności jest zmiana trybu życia. Konieczne jest rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu i zaprzestanie rygorystycznych diet, które mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych. W przypadku występowania infekcji dróg rodnych leczy się je antybiotykami, zaś problemy z układem hormonalnym leczy się odpowiednią kuracją hormonalną. Często to leczenie przynosi oczekiwany efekt i para może spłodzić potomstwo, często jednak problemy są poważniejsze.

Czasem na przykład problemem jest niedrożność jajowodów lub nasieniowodów. Wtedy rozwiązaniem może okazać się interwencja chirurgiczna. Operacyjnie leczy się także inne problemy z płodnością, takie jak wady budowy macicy, mięśniaki macicy, torbiele jajników czy endometriozę

Jeśli żadna z metod leczenia nie przynosi oczekiwanych efektów, para może zdecydować się na inseminację lub zapłodnienie in vitro. Inseminacja polega na przeniesieniu nasienia mężczyzny do macicy. Jest to zabieg mało inwazyjny. Wybiera się w laboratorium najsilniejsze spośród oddanych przez mężczyznę plemników, a potem wprowadza je do macicy.

In vitro jest zabiegiem bardziej skomplikowanym, składającym się z kilku etapów. Często jest to jednak jedyna opcja, aby udało się doprowadzić do zapłodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *