Osoby zmagające się z problemem niepłodności mają dość szeroką perspektywę walki z problemem. W samej Polsce utworzyło się aż 50 ośrodków leczących niepłodność, których wyniki pracy są bardzo zadowalające.

Dobra klinika niepłodności to przede wszystkim doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści oraz widoczne efekty w postaci szczęśliwych mam i zdrowych dzieci. Wybór właściwej drogi leczenia związany jest ściśle z przyczyną niepłodności, której doszukujemy się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W zależności od wyników przeprowadzonej diagnostyki pacjenci klinik niepłodności wdrażają odpowiedni system leczenia. Popularną metodą na poczęcie dziecka w dzisiejszych czasach jest sztuczne zapłodnienie, czy zapłodnienie in vitro. Jest to metoda skuteczna, aczkolwiek stosowana w ostateczności w ściśle określonych przypadkach. Wskazaniem do zastosowania metody in vitro jest: brak jajowodów, endometrioza, ciężki przypadek policystycznych jajników i zaburzenia jajeczkowania,a także brak ruchliwości plemników, czy niedrożność nasieniowodów. Również terapia stosowana w zwalczaniu transformacji nowotworowej, taka jak: chemio- i radioterapia może być przyczyną oddania nasienia do banku nasienia i wykorzystania go w odpowiednim czasie. Metoda in vitro znajduje też zastosowanie u osób, u których diagnostyka zawiodła i nie wykazano przyczyny niepłodności.

Sztuczne zapłodnienie przynosi zadowalające efekty, a procent pacjentów, którzy finalnie po zastosowaniu terapii zostali rodzicami wynosi aż 70%.
Zabieg in vitro jest oczywiście procesem bardzo złożonym, który w ogromnym uproszczeniu polega w pierwszej kolejności na hormonalnym stymulowaniu jajników do wytworzenia komórki jajowej. Kolejnym etapem jest pobranie komórek jajowych od kobiety i nasienia od mężczyzny o połączenie ich w warunkach laboratoryjnych. Powstałą zapłodnioną komórkę jajową umieszcza się ponownie w ciele kobiety, dzięki czemu możliwe jest jej zagnieżdżenie w ścianie macicy i rozwój płodu.

Opinia społeczeństwa o metodzie in vitro jest dość kontrowersyjna. Osoby o bardzo konserwatywnych poglądach nie dopuszczają możliwości poczęcia dziecka w innych warunkach niż warunki naturalne. Niemniej jednak, metoda ta przynosi efekty i pozwala stać się rodzicami osobom, dla których praktycznie nie było nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *