Coraz większym problemem dzisiejszych czasów jest niepłodność, czego przyczyna może mieć charakter zarówno egzogenny, jak i endogenny. Niemożność posiadania własnego potomstwa popycha ludzi do szukania nowatorskich rozwiązań problemu, na czele stawiając współczesne osiągnięcia medycyny. W Polsce funkcjonuje około 50 ośrodków, w których osoby starające się o dziecko mogą poszukać pomocy i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Klinika niepłodności, która działa zgodnie z dobrem pacjenta, a jej zespół składa się z samym wybitnych specjalistów, bardzo często okazuje się zbawieniem dla osób mających problem z zajściem w ciążę. Dobry ośrodek w pierwszej kolejności przeprowadzi szczegółową diagnostykę pary starającej się o dziecko w celu znalezienia przyczyny problemu. Jest to o tyle istotne, że dalsze leczenie może się wówczas opierać o zwalczanie przyczyn, a nie samo leczenie objawowe.

Do rodzajów terapii niepłodności należy między innymi: terapia hormonalna, psychologiczna, czy inseminacja. Do jednej z najbardziej radykalnych form terapii bez wątpienia należy zapłodnienie in vitro, które stosuje się w szczególnych przypadkach, gdy kobieta nie posiada jajowodów, ma zaburzenia jajeczkowania, endometriozę, czy cierpi na szczególnie ostrą postać policystycznego zespołu jajników. W przypadku nieprawidłowości w składzie nasienia u mężczyzn, takich jak słaba ruchliwość, czy żywotność plemników, sztuczne zapłodnienie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zabieg in vitro traktowany jest przez znaczną część polskiej populacji jako niestosowny, niepotrzebny i naganny. Niemniej jednak osoby, które pragną wychowywać własne dziecko i mają odpowiednie ku temu warunki, mają również prawo do podjęcia tej niezmiernie ważnej decyzji.
Sam zabieg in vitro nie dość, że jest bardzo kosztowny, nie wiąże się z 100% pewnością zajścia w ciążę. Polega on na stymulacji jajników do wytworzenia komórki jajowej, jej pobraniu i połączeniu z nasieniem ojca. Zapłodniona komórka jajowa naturalnie musi zostać umieszczona w kobiecym ciele, co jest procesem najbardziej ryzykownym i może skutkować brakiem zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *